Pytania

Gdzie mieszkasz?
Na dzień dzisiejszy w Warszawie. Jest to w miarę wygodna lokalizacja do wyjazdów zagranicznych. Tutaj też mieszka mój syn.

Czy fotografujesz też za granicą?
Tak. Fotografowałem śluby w Niemczech, Anglii, Włoszech, Grecji, Szwecji. Nie boję się wyjeżdżać. Fotografuję zawsze tam gdzie ktoś mnie chce.

Jakbyś opisał swój styl?
Dążę do tego by był to reportaż z odrobiną humoru. Jedną z ważniejszych rzeczy, na których mi zależy to uchwycenie relacji międzyludzkich, emocji i szczęścia ale czy dopuścicie mnie do tego zależy już tylko od Was. Bez Waszej otwartości będzie mi trudniej dostrzec małe gesty, które okazujecie sobie na co dzień. Bardzo bym chciał byście mi zaufali i zaczęli traktować jak przyjaciela. To dobrze wpływa na naszą współpracę. W końcu zależy nam wszystkim bym jak najlepiej sfotografował Wasze wesele. Chcę by Wasze wesele było jak najbardziej Wasze – indywidualne. Mamy więc wspólny cel.

Czy styl twoich zdjęć jest dla każdego?
Staram się by moje zdjęcia były wyważone. Nie chcę być tylko osobą odpowiedzialną za realizację dokumentu. Dbam o to byście czuli się dobrze w mojej obecności i skracam jednak dystans dlatego wiem, że nie każdemu może przypaść to do gustu. Z mojego punktu widzenia wychodzi, że zaufanie i bliskość podczas tego ważnego dnia powoduje, że potrafimy się komunikować. Skrócenie dystansu daje mi też możliwość większego zaangażowania się w Wasze zdjęcia. Nie wszyscy lubią takie podejście, a ja to jak najbardziej szanuję.

Jak dużo ślubów sfotografowałeś?
Myślę że ponad 300.

Jak dużo ślubów fotografujesz rocznie?
Wszystko zależy od moich zajęć dodatkowych. Staram się fotografować maksymalnie 30 ślubów rocznie. Nie więcej niż jedno wesele na weekend.

Jaki jest koszt wynajęcia Cię na ślub?
Wszystko zależy od miejsca w jakim ślub się odbywa oraz wybranego pakietu. Napiszcie do mnie informację opisując w kilku słowach czego szukacie a ja postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.

Czy możemy się spotkać?
Jasne! Nalegam na to. Jeżeli nie osobiście to chociaż na skype. Fajnie by było byśmy się poznali, zobaczyli jak się dogadujemy. Zdjęcia ślubne to nasze wspólne przedsięwzięcie. Bardzo dużo zależy od Was i naszej wzajemnej współpracy.

Czy musimy Ci zapewnić jedzenie na weselu?
Tak, będę wdzięczny. Ślub to ciężka, fizyczna praca. Nie potrzebuję 8 posiłków ale będę wdzięczny za dostęp do płynów i ciepłego posiłku.

Jak szybko otrzymamy zdjęcia?
Maksimum 60 dni roboczych od daty zakończenia zdjęć. Prawdopodobnie będzie to szybciej ale muszę brać pod uwagę wypadki losowe czy chorobę.

Czy możemy wybierać tylko z dostępnych pakietów?
Nie. Napiszcie co potrzebujecie a ja postaram się Wam doradzić.

Jakich aparatów używasz?
Obecnie Nikona D800 i Nikona D600. Czasem też Canona 5d MK3 i 6D. Sporadycznie aparatów analogowych. Zależy mi na zachowaniu mobilności tego dnia. Zdjęcia ślubne wymagają ciągłego ruchu więc za każdym razem potrzebny sprzęt dostosowuje do miejsca w którym fotografuję.

Czy masz zapasowy aparat?
Zawszę robię na 2 aparatach.

Czy fotografujesz na kliszy?
Zdarza się. Zależnie od potrzeb klienta jestem w stanie takie zlecenie wycenić.

Czy oferujesz realizację filmów ślubnych?
Niestety nie. Wolę polecić Wam sprawdzoną ekipę specjalizującą się w filmach. Do chłopaków mam zaufanie.

Czy robisz gify?
Staram się robić ich jak najwięcej. Z obecnym rokiem będę realizował gify, bomerangi i w miarę możliwości kręcił krótkie formy filmowe. Wszystko zależy na co czas pozwoli, zdjęcia jednak są najważniejsze.

Czy robisz zdjęcia grupowe?
Jeżeli tylko jest takie Wasze życzenie, to tak. Po wcześniejszym poinformowaniu mnie staram się zaplanować do 30 minut na zdjęcia formalne.

Czy realizujesz fotobudki?
Osobiście wolę się skupić na swojej pracy reportażysty, mogę polecić jednak kilka firm z którymi współpracuję.

Czy robisz albumy ślubne?
Tak, są to najczęściej fotoksiążki. Standardowo 20 na 30 cm lub 28 na 32 cm. Ilość stron jest zależna od potrzeb.

Czy będziemy robić sesję narzeczeńską?
Wszystko zależy od Was. W każdym pakiecie oferuję sesję ślubną wliczoną w cenę. Jest to wspaniała forma oswojenia się z aparatem i przełamania pierwszego kontaktu ze mną i moją pracą. Dodatkowo takie zdjęcia można wykorzystać potem na ślubie na przykład w formie nawigacji na stoły lub w zaproszeniach ślubnych.

Jak wyszukujesz lokalizacje do sesji ślubnych?
Wszystko zależy od przewidzianego budżetu. W pierwszej kolejności rozmawiam z Wami o Waszych potrzebach i wyobrażeniach. Zależnie od tego jakimi środkami dysponujemy szukam miejsc w kraju lub za granicą. Same lokalizacje wyszukuję z pomocą przewodników, internetu, Googla (wspaniała rzecz). Bardzo często też się radzę przyjaciół – fotografów.

Czy obrabiasz zdjęcia ślubne?
Tak, zawsze. Nad wszystkimi zdjęciami pracuję osobiście. Zajmuję się również selekcją zdjęć.

Czy fotoszopujesz swoje zdjęcia?
Nie. Zależy mi na stworzeniu jak najbardziej autentycznych zdjęć z Waszego ślubu. Nie naginam rzeczywistości. Pracuję nad właściwą obróbką, ekspozycją, kontrastem. ale wychodzę z założenia że nie ma potrzeby sztucznie Was upiększać. Naturalność!

Jak dużo zdjęć otrzymamy?
Zależnie od wybranego pakietu od 250 do ponad 400 zdjęć. Jeżeli tylko jakieś zdjęcie uznam za warte uwagi, otrzymacie je.

Czy mamy prawo wydrukować swoje zdjęcia?
Póki zdjęcia nie trafiają do sprzedaży, możecie z nimi robić absolutnie wszystko.

Czy będziemy mieli dostęp do galerii online?
Tak. Jest to podstawowa forma akceptacji materiału ślubnego. Jak tylko skończę obrabiać zdjęcia otrzymacie ode mnie link do galerii internetowej wraz z hasłem dostępu.

Co w wypadku gdybyśmy zgubili nasze zdjęcia?
Zawsze nalegam by zdjęcia backupować po otrzymaniu materiału. Przez 3 miesiące od oddania materiału zdjęcia są jeszcze u mnie.

ZAMKNIJ